În data de 6 octombrie 2016 a început consultarea publică pentru membrii Consiliului Naţional al Cercetării Ştiinţifice

 

În perioada 20-22 septembrie 2016 au avut loc dezbaterile membrilor Comitetului de Selecţie privind aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a Comitetului de selecţie al membrilor Consiliului Naţional al Cercetării Ştiinţifice, a componenţei acestuia, precum şi a Codului de conduită pentru alegerea membrilor Consiliului Naţional al Cercetării Ştiinţifice.

 

Prin ordin de ministru s-a aprobat metodologia de selecţie a membrilor Consiliului Naţional al Cercetării Ştiinţifice şi din totalul de 152 de aplicaţii s-au  selectat 19 specialişti ale căror nume, afiliere instituţională şi domeniu de activitate se regăsesc în tabelul de mai jos:

 

 Nr.

 Nume şi prenume

 Afiliere instituţională

 Domeniu

 1

 Alexandru BABEŞ

 Universitatea Bucureşti

 Sănătate

 2

 Viorel BĂDESCU

 Universitatea Politehnica Bucureşti

 Ştiinţe inginereşti

 3

 Ioana BICAN

 Universitatea Babeş Bolyai Cluj-Napoca

 Ştiinţe umaniste

 4

 Emil-Alexandru BRUJAN

 Universitatea Politehnica Bucureşti

 Ştiinţe inginereşti

 5

 Gabriela CÂRJA

 Universitatea Tehnică "Gheorghe Asachi" Iaşi

 Ştiinţa materialelor

 6

 Mihai CIUBOTARU

 Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizică şi Inginerie Nucleară "Horia Hulubei "

 Biologie şi Ecologie

 7

 Cristian DOGARU

 University Campus Suffolk

 Ştiinţe socio-economice

 8

 Lucian DRĂGUŢ

 Universitatea de Vest Timişoara

 Ştiinţele pământului

 9

 Cristian LITAN

 Universitatea Babeş Bolyai Cluj-Napoca

 Ştiinţe socio-economice

 10

 Laurențiu LEUȘTEAN

 Universitatea Bucureşti

 Matematică şi informatică

 11

 Emil Mihai PAVELESCU

 Institutul Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru Microtehnologie Bucureşti

 Fizică

 12

 Lucian PÂRVULESCU

 Universitatea de Vest Timişoara

 Biologie şi Ecologie

 13

 Vasile PÂRVULESCU

 Universitatea Bucureşti

 Chimie

 14

 Gabriela RÂPEANU

 Universitatea “Dunărea de Jos” Galaţi

 Ştiinţele vieţii aplicate şi  Biotehnologii

 15

 Mihai Daniel ROMAN

 Academia de Studii Economice, Bucureşti

 Matematică şi informatică

 16

 Costel SÂRBU

 Universitatea Babeş Bolyai Cluj-Napoca

 Chimie

 17

 Flavius SOLOMON

 Academia Română - Filiala Iaşi

 Ştiinţe umaniste

 18

 Laurenţiu STOLERIU

 Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" Iaşi

 Fizică

 19

 Mirela VOICULESCU

 Universitatea “Dunărea de Jos” Galaţi

 Ştiinţele pământului

 

 

În perioada dedicată consultării publice, 6-8 octombrie 2016, eventualele opinii argumentate referitor la cei 19 candidaţi vor fi transmise pe adresa: cncs@gov.edu.ro

Modificat la: 2016-10-05 14:13:00